5 dalykai, padėsiantys grilio sezoną atidaryti sklandžiai ir skaniai

Pradėkime grilio sezoną! Tiesa, norint, kad jo pradžia būtų tokia kaip svajonėse ar bent jau artima joms, reikėtų pasirūpinti keliais svarbiais dalykais. Yra 5 svarbiausi pasiruošimo grilio sezonui aspektai.

1. Švara, arba kaip nenužudyti skonio

Maisto gaminimo ant atviros ugnies kultūra Lietuvoje gerokai išaugo, tačiau vis dar yra nemažai žmonių, tam skiriančių per mažai laiko ir pasiruošimo. Kad ant grilio ar šašlykinės keptas maistas būtų išties skanus, reikia planavimo ir pastangų. O pati pradžių pradžia – švara.

Pirmas darbas prieš atidarant grilinimo sezoną – kruopštus grilio ar šašlykinės išvalymas. Idealiu atveju tuo reikėtų pasirūpinti prieš žiemą, tačiau ne paslaptis, kad pasitaiko ir tokių atvejų, kai maisto likučiais aplipusios grotelės ar pernykščiais pelenais ir anglimis vis dar springstantis grilius šeimininko dėmesio sulaukia tik tuomet, kai jų vėl prireikia pavasarį. Na, bet kam nepasitaiko! Svarbiausia, kad prieš ką nors kepant būtų užtikrinta švara, antraip gaminamo maisto skonis gali būti sugadintas,

Geriausias ir bene lengviausias būdas nuvalyti naudotas kepimo groteles – pakaitinus jas virš ugnies ir nušveisti specialiu grilių valymo šepečiu su metaliniais šereliais, o paskui nuplauti šiltu vandeniu. Taip pat rekomenduojama išvalyti ir grilio vidinę dangčio dalį.

2. Pasiruošimas kepti: grotelės – užgrūdintos, o įrankiai po ranka

Švarus grilius ir kepimo grotelės – gera pradžia, tačiau vien tik to nepakanka. Prieš kepant groteles reikia užgrūdinti, kad kepamas maistas prie jų nepriliptų.

Grotelės įprastai grūdinamos naujos arba po kruopštaus valymo. Tai daroma jau nuplovus jas ir nusausinus. Tuomet kepimo groteles reikia tolygiai aptepti aukštai temperatūrai atspariu aliejumi, pavyzdžiui, avokadų ar sezamo sėklų, arba kiaulienos taukais ir maždaug 150 laipsnių temperatūroje kaitinti apie porą valandų.

Prieš dedant maistą kepti ant grotelių derėtų pasirūpinti, jog po ranka būtų visi reikalingi įrankiai, tokie kaip žnyplės, mentelė, maisto termometras ar indai, į kuriuos bus dedamas jau iškeptas maistas.

Viena dažniausių priežasčių, kodėl ant grilio kepamas maistas perkepa ar sudega, – tai kepančio žmogaus pasitraukimas iš savo vietos, nes pristinga tai įrankio, tai karščiui atsparios pirštinės, tai prieskonių. Geriau visu tuo pasirūpinti iš anksto, kad netektų bėgioti pirmyn ir atgal.

3. Saugumas, kad vėliau netektų gailėtis

Prieš įsijaučiant į grilio guru vaidmenį ir įkuriant ugnį būtina įsitikinti, kad viskas vyks saugiai ir dėl to nenukentės nei aplinka, nei pastatai, nei jūs patys.

Kepdami maistą ant grilio ar šašlykinės turime reikalą su ugnimi ir aukšta temperatūra. Gal bus tokių, kurie sakys, kad čia nieko tokio, tačiau būtent tas lengvabūdiškumas dažnai ir būna nemalonių įvykių priežastis. Tad geriau jau patikrinti lauko zoną, kurioje bus kepama ant grotelių ir pramogaujama, bei įsitikinti, kad nuo ugnies ar kaitros neužsidegs augalija, pastatai, o pats grilius stovės vietoje, kuri netrukdo kitiems (ypač vaikams) praeiti ir yra stabilus, nenuvirs. Tai daug laiko nepareikalaus, bet apsaugos nuo įvykių, dėl kurių vėliau reikėtų apgailestauti ir graužtis.

4. Sprendimus dėl patiekalų priimkite iš anksto, ne parduotuvėje

Nors gyvename beprotiškais laikais, kai laiko, rodos, yra vis mažiau, kalbant apie maisto kepimą ant grilio, pasak virtuvės šefės, sprendimus vis dėlto reikėtų priimti iš anksto – tik tuomet bus galima tikėtis liaupsių iš svečių, šeimos ar draugų.

5. Žiūrėkite, ant ko kepate

Net ir daug laiko maistui gaminti skirti nenorintys žmonės gali pagaminti puikių kepinių, pasižyminčių išskirtinėmis skonio savybėmis. Tam galima pasitelkti įvairius prieskonių mišinius ar net specialias rūkymo kaladėles, pagamintas iš viskio statinių lentelių, o lengviausia gerą rezultatą pasiekti naudojant kokybišką grilių, į užtarnautą poilsį išleidžiant aprūdijusią šašlykinę.

Nors griliai skaičiuoja 3 tūkst. metų istoriją, Lietuvoje jų šlovės valanda atėjo tik prieš keletą metų. Per trumpą laiką moliniai keptuvai atsidūrė daugelio dėmesio centre, o staigus jų išpopuliarėjimas paskatino ir kulinarinių tendencijų pokyčius.

Laikai, kai pagrindinis kepinys ant ugnies buvo eiliniai šašlykai, Lietuvoje jau eina užmarštin. Vis daugiau žmonių renkasi įvairaus tipo grilius, kurie atveria daug galimybių ir leidžia ne tik kepti mėsą, bet ir virti sriubą ar net kepti pyragus. Tai, kad rinkoje kulinarinių knygų su receptais grilio šeimininkams pasipylė kaip iš gausybės rago, manyčiau, irgi rodo, kad tikrai nemaža žmonių dalis jau perėmė grilio kultūrą, o tie, kas dar nespėjo, matyt, irgi netrukus tai padarys.

kamado
Kas yra kamado?

Nauja – tai gerai užmiršta sena. Moliniai „kamado“ keptuvai, kurie pastaraisiais metais užkariavo visą pasaulį, mena jau 3 tūkst. metų istoriją!

kepsniniu priedai.jpeg
Kamado kepimo paslaptys

Keraminė BIGGRILL kamado kepsninė išlaisvins jūsų vaizduotę, ji  įgyvendins drąsiausius sumanymus bei maisto ruošos eksperimentus.

receptu knyga
Kamado receptų knyga

Išnaudokite visas BIGGRILL kamado kepsninės galimybes! Šioje knygoje rasite įdomių ir nesudėtingų patiekalų receptų bei maisto ruošos idėjų.